Відділ біотехнології і контролю якості вірусних препаратів є науково-контрольним підрозділом Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів.
Робота відділу направлена на проведення досліджень по перевірці якості біологічних матеріалів вірусного походження та живильних середовищ до них, з метою недопущення в практику ветеринарної медицини України неякісних препаратів, що використовуються для профілактики та діагностики інфекційних захворювань сільськогосподарських тварин і птиці. З грудня 2016 року Відділ очолила професор, доктор ветеринарних наук Клестова Зінаїда Сергіївна.
У відділі працюють 13 наукових співробітників з яких 4 кандидати наук, три провідних лікарі та два біологи. Співробітники відділу виконують наукову роботу з використанням сучасних методів досліджень, для проведення яких забезпечені відповідними робочими площами, матеріалами та обладнанням.
Значна робота, що пов’язана з контролем якості біопрепаратів проводиться в умовах біофабрик.
У складі відділу функціонує три сектори та одна лабораторія, а саме:
Співробітники сектору проводять культивування, вивчення властивостей та довготермінове зберіганням в активному стані виробничих та контрольних штамів вірусів, що використовуються для виробництва вітчизняних препаратів та контролю якості як вітчизняних, так і імпортних біопрепаратів, що проходять процедуру реєстрації в Україні.
Сектор займається дослідженням вірусних препаратів за показниками якості. Розробкою нових та вдосконаленням існуючих методів контролю біологічних препаратів з метою їх стандартизації; плановим, вибірковим, виробничим контролем дослідженнями, що пов’язані з реєстрацією імпортних та вітчизняних біологічних препаратів в Україні; перевіркою підприємств, які є виробниками продукції, рекламаціями.
Завідує сектором кандидат ветеринарних наук - Ташута Сергій Григорович
Сектор підтримання культур клітин проводить роботу у напрямках:
Колекція культур клітин постійно поповнюється.
Каталог перещеплюваних культур клітин
Завідувач лабораторії, кандидат ветеринарних наук– Романенко Олег Анатолійович.
Облік титрації антирабічної пероральної вакцини
Цитопатична дія V-RG в культурі клітин Vero
Внутрьочеревне введення антирабічної ін’єкційної вакцини
Інтрацеребральне зараження миші тест-штамом вірусу сказу
Лінії тетрацикліну в зубах лисиць
Науково-практичний семінар
Люмінесцентна мікроскопія антигену вірусу сказу в позитивному матеріалі
Співробітники лабораторії з вивчення сказу двічі проходили стажування в референс-лабораторії ЄС/МЕБ/ВООЗ Anses Nancy, Франція з питань оцінки якості антирабічних препаратів та оцінки ефективності проведення пероральної вакцинації диких м’ясоїдних. У 2010 лабораторія з успіхом пройшла міжлабораторні випробування по визначенню тетрацикліну в щелепах лисиць.
Співробітниками розроблені і виготовляються для потреб ветеринарної медицини такі засоби стандартизації:
У відділі проводяться дослідження за грантом Національного Фонду досліджень України, який став переможцем конкурсу 2020 року: «Протикоронавірусна активність водорозчинних С 60 фулеренів у створенні нових прототипів профілактичних і терапевтичних препаратів: in silico, in vitro та in vivo скринінги» (2020.01/0044). Даний проект виконується 2020-2021 рр у співпраці із Київським національним університетом імені Тараса Шевченка.
Виконується проект у співпраці з Університетом Флориди (США) за Програмою зменшення біологічної загрози (2020-2022) та проект з Friedrich-Loeffler-Institut, Federal Research Institute for Animal Health (Німеччина), “Stärkung der Biosicherheit beim Umgang mit proliferationskritischen Tierseuchenerregern in der Ukraine“ (2020-2022).