Ukrainian Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bosnian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Kannada Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Тел.: +38 044 24576 08 (приймальня)

Тел.: +38 044 24576 00 (бухгалтерія)

Факс: +38 044 24576 08

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Зміст статті

Національний центр штамів мікроорганізмів (НЦШМ) створено у відповідності до Постанови Колегії Міністерства сільського господарства і продовольства України від 30 липня 1993 року №23 "Про стан та заходи по забезпеченню засобами захисту тварин" та згідно спільного наказу по Мінсільгосппроду та Української академії аграрних наук України від 15 лютого 1994 року № 21 «Про організацію Національного центру штамів мікроорганізмів України». Центр створено при Київському філіалі науково-дослідного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок. Філіал в 1998 році був реорганізований в Державний науково-контрольний інститут біотехнології і штамів мікроорганізмів (ДНКІБШМ). Центр  є структурним підрозділом інституту.

Національний центр штамів мікроорганізмів здійснює зберігання, депонування, підтримання в активному стані вірусів, бактерій, грибів, біологічних матеріалів забезпечення - сироваток, культур тканин, гібридом, найпростіших, яєць гельмінтів, бактеріофагів, плазмід, онкогенів, РНК- і ДНК- нуклеотидних послідовностей, генноінженерних конструкцій (далі – біологічні матеріали), які використовуються при виробництві та контролі імунобіологічного засобу і сировини для їх виготовлення, засобів для дератизації, інсектоакарицидних препаратів, стандартних зразків, а також кормів і кормових добавок для тварин (далі - ветеринарних препаратів і кормів для тварин); постачання їх підприємствам та організаціям, які розробляють і виготовляють ветеринарні препарати, корми і кормові добавки.

Завідувач НЦШМ – кандидат ветеринарних наук, Напненко Олександр Олександрович.

СЕКТОР ДЕПОНУВАННЯ БІОМАТЕРІАЛІВ ТА НАУКОВОГО ПЛАНУВАННЯ КОЛЕКЦІЇ ШТАМІВ МІКРООРГАНІЗМІВ

Наявність стандартного біологічного матеріалу є обов'язковою умовою життєзабезпечення вірусологічних, бактеріологічних досліджень, молекулярно-генетичних досліджень, досліджень внапрямку клітинно їбіотехнології та генної інженерії- тобто біотехнології в широкомурозумінні цього слова. Відповідно до сучасних наукових знань, під поняттям «біологічний матеріал» мається на увазі будь-який матеріал, що містить генетичну інформацію й здатний до самовідтворення або розмноження у відповідній біологічній системі.

Розвиток активно функціонуючої системи зберігання промислово перспективних зразків біологічного матеріалу забезпечує не лише безперебійну роботу підприємств з виробництва відповідної продукції, але і являється базовим для подальшого вдосконалення та розвитку біотехнологій, зокрема виготовлення ветеринарних імунобіологічних препаратів.

В Україні зберігання біологічного матеріалу для забезпечення потреб ветеринарної медицини (тобто підтримання в активному стані штамів мікроорганізмів, які використовуються для виробництва й контролю ветеринарних імунобіологічних препаратів в Україні) проводиться у Національному центрі штамів мікроорганізмів Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів.

Національний центр штамів мікроорганізмів діє згідно Положення, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України (від 7 травня 1998 р. N 637) на підставі Постанов Кабінету міністрів України за № 705 від 12.10.94 „Про державну систему депонування штамів мікроорганізмів” та за № 1309 від 17.08.98 “Про розвиток державної системи депонування штамів мікроорганізмів”.

Необхідно підкреслити, що у ветеринарній медицині України, необхідність обов’язкового депонування в депозитарії НЦШМ ДНКІБШМ виробничих, контрольних та інших штамів мікроорганізмів, які використовуються при виготовленні та контролі ветеринарних препаратів, регламентовано наказами Головного Державного інспектора ветеринарної медицини № 4 від 17.01.2001 року та № 27 від 12.03.2001 року. Якщо певний штам мікроорганізму або іншого біологічного матеріалу використовується або планується до використання у ветеринарній медицині чи тваринництві, його необхідно задепонувати у депозитарії НЦШМ. Згідно чинних вимог процедура депонування повинна передувати узгодженню реєстраційної документації на біопрепарат і його застосуванню. Тобто, в реєстраційному досьє на ветеринарний імунобіологічний препарат вказують повне найменування біологічного матеріалу із вказівкою реєстраційного номера депозиту.

Метою роботи НЦШМ є: зберігання, підтримання в активному стані (згідно паспортним характеристикам) та депонування виробничих, референтних, контрольних штамів мікроорганізмів, забезпечення необхідними штамами підприємств біологічної промисловості України. Крім того, в НЦШМ проводиться весь обсяг робіт, пов'язаний з паспортизацією штамів, здійснюється контроль за умовами зберігання і використанням штамів на підприємствах, виробничих лабораторіях, інших закладах, підлеглих Державному департаменту ветеринарної медицини. Науково-дослідні роботи в НЦШМ спрямовані на оптимізацію існуючих і розробку нових способів довготривалого зберігання мікроорганізмів, вдосконалення існуючих ветеринарних імунобіологічних препаратів та розробку нових технологічних рішень при виготовленні і розробці нових засобів захисту тварин. На цей час колекція НЦШМ нараховує більше 600 штамів мікроорганізмів¸ що використовуються при виготовленні засобів захисту тварин, діагностикумів, засобів стандартизації діагностичних досліджень, тощо. У тому числі: штами вірусів сказу, класичної чуми свиней, хвороби Тешена, хвороби Ньюкасла, інфекційного ринотрахеїту великої рогатої худоби, хвороби Марека, інфекційної бурсальної хвороби птиці, інфекційного ларинготрахеїту й бронхіту птиці, вірусного ентериту гусенят і гепатиту каченят, міксоматозу й геморагічної хвороби кролів, збудників сибірки, бруцельозу, туберкульозу, лептоспірозу, емфізематозного карбункулу, лістеріозу, лептоспірозу, хвороби Ауєски, хламідіозу, дерматофітозів тварин, пастерельозу, сальмонельозу, ешерихіозу, клостридіозів, бешихи свиней, штами мікроорганізмів, які використовуються для виготовлення пробіотиків. Завершується дослідження з метою депонування ще для близько 40 різних виробничих і виробничо-перспективних штамів збудників інфекційних хвороб тварин.

Ґрунтуючись на наявності колекції штамів мікроорганізмів в ДНКІБШМ в попередні роки було розроблено цілий ряд засобів для стандартизації та контролю якості діагностикумів і вакцин. Це, наприклад, національний стандартний зразок ППД-туберкуліну для ссавців, рефереренс-вакцина проти сказу, набір тест штамів мікроорганізмів для оцінки ростових властивостей живильних середовищ для бактеріологічних досліджень, набір тест штамів мікроорганізмів для оцінки ростових властивостей живильних середовищ для культивування мікоплазм, набір тест штамів мікроорганізмів для ідентифікації лістерій, оптичний бактеріальний стандарт мутності тощо.

Одним з перспективних напрямків діяльності НЦШМ є формування національної колекції референс-сироваток. В колекцію поступили міжнародні референс-стандарти сироваток до збудника лейкозу, бруцельозу, сказу, інфекційного ларинготрахеїту; тривають роботи з формування стандартних панелей сироваток; ведуться науково-дослідні роботи з виготовлення референс-сироваток до збудників деяких інфекційних захворювань тварин. Наявність максимально повної колекції референс-сироваток дозволить проводити об'єктивну оцінку якості діагностичних тест-систем різних виробників, засобів імунопрофілактики інфекційних хвороб тварин і попереджувати проникнення на ринок неякісної або фальсифікованої продукції.

Пріоритетним завданням залишається поповнення колекції штамів мікроорганізмів, у першу чергу штамами патогенними для тварин, стандартними штамами для контролю ефективності бактеріологічних досліджень, а також формування колекції референс-штамів мікроорганізмів. Наявність широкого спектру патогенних для тварин штамів мікроорганізмів створить реальну можливість вирішити проблему, яка гостро стоїть як перед виробниками, так і перед розробниками ветеринарних імунобіологічних препаратів, а саме – забезпечення штамами мікроорганізмів, які призначені для контролю ефективності засобів захисту тварин (тобто „штами-пробійники”).

В майбутньому вважаємо за доцільне істотно розширити перелік об'єктів зберігання, зокрема створити депозитарії культур клітин тварин, гібридом, інших біологічних матеріалів (можливо - генно-інженерних конструкцій, плазмід, онкогенів, РНК- і ДНК-еукаріотів, нуклеотидних послідовностей, тощо).

Подальший розвиток діяльності НЦШМ вбачаємо в реалізації наступних стратегічних напрямків: виробничо-експериментального, інформаційно-аналітичного й консультативно-методичного. Відповідно, розвиток кожного напрямку потребує наявності комплексу специфічних методологічних інструментів. Першочерговою метою виробничо-експериментального компонента в роботі НЦШМ є теоретичне обґрунтування, розробка і впровадження оптимальних способів підтримання й зберігання штамів у колекції; удосконалення існуючих, розробка нових оптимізованих методів виділення й критеріїв ідентифікації мікроорганізмів різних видів; виготовлення й забезпечення споживачів культурами виробничих і еталонних штамів мікроорганізмів, матричних розплодок, стандартних зразків (національних стандартів), т.п..

Інформаційно-аналітичний компонент діяльності буде спрямовано на відпрацьовування теоретичних основ роботи й шляхів їхньої практичної реалізації, і, що на наш погляд є надзвичайно важливим, інформаційне забезпечення всієї роботи НЦШМ. Доцільно віднести до інформаційно-аналітичного компонента діяльності НЦШМ й роботу стосовно обміну досвідом і впровадженню передових технологій у практику. Метою цієї роботи в першу чергу є забезпечення контактів, обміну досвідом між вченими, що працюють у різних колекціях штамів мікроорганізмів нашої держави та інших країн. З цією метою, ґрунтуючись на результатах аналізу роботи колекції, планується проведення семінарів, де будуть висвітлюватись одержані дані стосовно різних методичних прийомів роботи з об’єктами зберігання, результати поглибленого вивчення біологічних властивостей і індивідуальних особливостей конкретних штамів.

На цей час робота з колекцією мікроорганізмів, потребує як нових методологічних розробок (наприклад - генетична характеристика колекційних і епізоотичних штамів збудників та інш.), так і радикальних організаційних рішень. Їхня реалізація дозволить, згідно з сучасним рівнем знань, забезпечити не лише потреби підприємств біологічної промисловості у виробничих штамах мікроорганізмів, але й вирішити проблеми фундаментальної біологічної науки.

СЕКТОР РОЗРОБКИ ТЕХНОЛОГІЙ ЛІОФІЛІЗАЦІЇ ТА ЗБЕРІГАННЯ ШТАМІВ МІКРООРГАНІЗМІВ

Завідувач, кандидат сільськогосподарських наук Гордієнко Ольга Іванівна.

Сектор займається розробкою нових та вдосконаленням існуючих технологій зберігання штамів мікроорганізмів. Надає консультації щодо режимів ліофілізації матеріалів на агрегатах з різними технічними можливостями.

НЦШМ забезпечує стандартними тест-культурами мікроорганізмів відділи контролю якості підприємств, де виготовляють ветеринарні препарати, лабораторії ветеринарної медицини, та інші установи де проводяться бактеріологічні дослідження згідно вимог ISO, GL

На верх